Esteratsastuksen rataharjoitus 18.11.2018


Luokka 1 Ristikkoluokka,  arv. A.1.0

1. Tommi Västinsalo - Salmen Rölli	LpR		0vp
1. Venla Levijoki  - Anna Donna		LehRa		0vp
1. Miia Koivulampi – Rubins		LehRa		0vp

***

Luokka 2.  Vapaavalintainen korkeus 40-60cm, arv. A.1.0. Korotukset 10cm välein.

1. Eveliina Järvelä - Magic Rainbow	LehRa (50cm)	0vp
1. Silja Kurunmäki – Casper C		LehRa (50cm)	0vp
1. Eveliina Järvelä - Magic Rainbow	LehRa  (60cm)	0vp

***

3. Vapaavalintainen korkeus 70 cm:stä alkaen, arv.367.1 . Korotukset 10cm välein. 
Luokassa ratsastetaan LehRan seuranmestaruus.

1. Jemina Rissanen – Ela II		LehRa (90cm)		0/0  26,62s
2. Virpi Mäki-Opas- Captain Cagliari	LehRa (100cm/sm)	0/0  32,37s
3. Tuulia Nelimarkka – Rannan Ruhtinas	LehRa (80cm/sm)		0/0  33,62s
4. Kiia-Sofia Puumala- Cougar Carrera	LehRa (80cm)		0/0  34,81

5. Kiia-Sofia Puumala- Cougar Carrera	LehRa (70cm/jm)		0/0  34,90
6. Linda Yli-Ketelä - Stella Polare	LehRa (70cm)		0/0  35,63
7. Tuulia Nelimarkka – Rannan Ruhtinas	LehRa (70cm)		0/0  36,72
8. Karoliina Uusimäki-Klockas Jasmine	LpR   (70cm)		0/0  37,69
9. Virpi Mäki-Opas- Captain Cagliari	LehRa (90cm)		0/0  37,90
10. Olivia Vainionpää - Casper C 	LehRa (70cm/jm)		0/0  39,72
11. Karoliina Uusimäki-Klockas Jasmine	LpR   (80cm)		0/4  37,50
12. Jemina Rissanen – Ela II		LehRa (100cm/jm)	0/8  46,53
13. Linda Yli-Ketelä - Stella Polare	LehRa (80cm/sm)		4    62,66
14. Lotta Luodeslampi – Ypäjä Trulli	LehRa (70cm/jm)		hyl.

***

Mestaruudet:

JUNIORIMESTARUUS:
1. Kiia-Sofia Puumala- Cougar Carrera
2. Olivia Vainionpää - Casper C
3. Jemina Rissanen – Ela II

SENIORIMESTARUUS:
1. Virpi Mäki-Opas- Captain Cagliari
2. Tuulia Nelimarkka – Rannan Ruhtinas
3. Linda Yli-Ketelä - Stella Polare

Kouluratsastuksen rataharjoitus 3.11.2018

Luokka 1: Helppo C EB Special 2015
1. Eveliina Valkeinen – Kosken Vanilla	LehRa	132,5p.	63,10%
2. Venla Levijoki – Anna Donna		LehRa	129,5p.	61,67%

3. Miia Koivulampi – Casper C		LehRa	129,5p.	61,67%
4. Milla Luodeslampi – Rubins		LehRa	126,5p.	60,24%
5. Emma Takala  – Rubins		LehRa	119p.	56,67%

***

Luokka 2: Helppo B K.N. Special 2009
1. Nelma Isoaho – Ektor				LehRa	164p.	65,60%
2. Eveliina Järvelä – Magic Rainbow		LehRa	163p.	65,20%
3. Eveliina Järvelä – Highland Bar Dancer	LehRa	160,5p.	64,20%

4. Kati Puumala – Gougar Carrera 		LehRa	159p.	63,60%
5. Erika Ahonen – Hot-Topi			LehRa	158p.	63,20%
6. Sara Ojanperä – Dextro Energy Z		LehRa	157p.	62,80%
7. Viivi Haarala – Wicher			AR	155p.	62,00%
8. Vilma Vainionpää – Ritual			LehRa	153,5p.	61,40%
9. Lotta Luodeslampi – Selection		LehRa	152p.	60,80%

***

Luokka 3: Helppo B:0 2009
1. Kaisa Lampimäki – Makke Ant Fan `Bosksicht´	LehRa	168,5p.	67,40%
2. Eveliina Järvelä – Highland Bar Dancer	LehRa	165p.	66,00%

3. Kati Puumala – Gougar Carrera		LehRa	164,5p.	65,80%
4. Eveliina Järvelä – Magic Rainbow 		LehRa	161,5p.	64,60%
5. Tuulia Nelimarkka – Ypäjä Trulli		LehRa	152p.	60,80%

***

Junioreiden seuranmestarit kouluratsastuksessa:
1. Nelma Isoaho – Ektor
2. Eveliina Järvelä – Magic Rainbow
3. Erika Ahonen – Hot-Topi

Senioreiden seuranmestarit kouluratsastuksessa:
1. Kaisa Lampimäki – Makke Ant Fan `Bosksicht´
2. Kati Puumala – Gougar Carrera
3. Tuulia Nelimarkka – Ypäjä Trulli

Esteratsastuksen rataharjoitus 15.4.2018

Luokka 1. Ristikkoluokka arv. A10. Avoin kilpailu-uraansa aloitteleville ratsukoille.
1. Emma Takala – Casper C LehRa 0vp
Miia Koivulampi – Rubins LehRa hyl

***

Luokka 2. Vapaavalintainen korkeus 40-60cm arv. A10. Korotukset 10cm välein. 
Avoin kilpailu-uraansa aloitteleville ratsukoille.

1. Vilma Rullpakka – Casper C LehRa 40cm 0vp
1. Rosa-Marie Ojala – Zodiac Star LehRa 50cm 0vp
1. Lotta Luodeslampi – Ypäjä Trulli LehRa 60cm 0vp
1. Rosa-Marie Ojala – Zodiac Star LehRa 60cm 0vp
5. Silja Kurunmäki – Rubins LehRa 40cm 4vp
5. Joanna Lampi – Karhen Kessu MyRat 60cm 4vp

***

Luokka 3. Vapaavalintainen korkeus 70cm:stä alkaen arv. 367.1. Korotukset 10cm välein.
Avoin kaikille.
1. Sara Ojanperä -Dextro Energy Z LehRa 100cm 0/0 29.72
2. Kiia-Sofia Puumala – Cougar Carrera LehRa 100cm 0/0 30.20

3. Kiia-Sofia Puumala – Cougar Carrera LehRa 90cm 0/0 31.15
4. Sara Ojanperä – Dextro Energy Z LehRa 100cm 0/0 31.24
5. Lotta Luodeslampi – Ypäjä Trulli LehRa 70cm 0/0 38.72
Joanna Lampi – Karhen Kessu MyRat 80cm hyl 

Esteratsastuksen rataharjoitus 4.11.2017

1. ristikkoluokka, arv. A.1.0. Avoin kilpailu-uraansa aloitteleville ratsukoille
1.Venla Levijoki- Anna Donna		0vp (55,8s)	Lehra
1.Emma Takala – Ypäjä Trulli		0vp (51,9s)	LehRa


2. Vapaavalintainen korkeus 40-60cm, arv. A.1.0. Korotukset 10cm välein.
Avoin kilpailu-uraansa aloitteleville ratsukoille

1.  Tuulia Nelimarkka- Anna Donna (50)		0vp (48,5s)	LehRa	
1.  Lotta Luodeslampi- Tähtiräiske (60)		0vp (52,35s)	LehRa	
3.  Nuppu Hakkainen- Casper C (60)		4vp (40,0s)	LehRa

3.Vapaavalintainen korkeus 70 cm:stä alkaen, arv.367.1 . Korotukset 10cm välein. 
Avoin kaikille. Luokassa ratsastetaan LehRan seuranmestaruus.
 
1. Linda Yli-Ketelä –Paris (110)		0-0/ 35,04s.	LehRa	
2. Selina Seppälä – Lekarda (70)		0-0/ 35,93s.	LpR	
3. Linda Yli-Ketelä –Paris (100)		0-0/ 37,26s.	LehRa	
4. Linda Yli-Ketelä- Pete (70)			0-0/ 37,74s.	LehRa  
5. Vilma Vainionpää – Ritual (70)		0-0/ 38,72s.	LehRa  
6. Selina Seppälä – Lekarda (80)		4vp/ 42,29s.	LpR
7. Vilma Vainionpää – Ritual (80)		4vp/ 43,58s.	LehRa
8. Linda Yli-Ketelä-Muru (80)			4vp/ 46,24s.	LehRa
9. Linda Yli-Ketelä- Pete (80)			4vp/ 46,27s	LehRa
10. Linda Yli-Ketelä-Muru (70)			4vp/ 46,45s	LehRa

Kouluratsastuksen rataharjoitus 29.2017


Luokka 1, Harrasteluokan kouluohjelma 2016, avoin kilpailu-uraansa aloitteleville ratsukoille

1. Emma Takala – Rubins		LehRa

***

Luokka 2, Helppo B K.N. Special 2009, avoin 2-tasolla sijoittumattomille ja junioreiden
seuranmestaruuksista kilpaileville

1. Linda Yli-Ketelä – Muru		159,5 p.	63,8 %	LehRa
2. Riina Vainionpää – Saalin Hilma	151,5 p.	60,6%	Järvi
3. Vilma Vainionpää – Ritual		147,5 p.	59,0%	LehRa
4. Eveliina Järvelä – Magic Rainbow	145,5 p.	58,2%	LehRa
5. Erika Ahonen – Hot-Topi		131,5 p.	52,6 %	LehRa
6. Lotta Luodeslampi – Casper C		130 p.		52,0 %	LehRa
7. Senni Lehisalo – Relee II		122,5 p.	49 %	LehRa

***

Luokka 3, Helppo B:0 2009, avoin kaikille ja senioreiden seuranmestaruudesta kilpaileville

1. Ada Kivipelto – Captain Hook		153,5 p.	61,4 %	Järvi
2. Linda Yli-Ketelä – Muru		152,5 p.	61,0%	LehRa
3. Virpi Mäki-Opas – West Side Prunella	137 p.		54,8 %	LehRa
4. Eveliina Järvelä – Magic Rainbow	136,5 p		54,6 %	LehRa
5. Tuulia Nelimarkka – Ypäjä Trulli	136 p.		54,4 %	LehRa

***

Seuranmestarit:
Lehtimäen Ratsastajien kouluratsastuksen juniorimestaruus:
1. Vilma Vainionpää – Ritual
2. Eveliina Järvelä – Magic Rainbow
3. Erika Ahonen – Hot-Topi


Lehtimäen Ratsastajien kouluratsastuksen seniorimestaruus:
1. Linda Yli-Ketelä
2. Virpi Mäki-Opas
3. Tuulia Nelimarkka

TENAVAKISAT 31.5.2017


Luokka  1, tehtävärata keppihevoisratsukoille
Milla Luodeslampi
Ellinoora Vierunketo
Silja Kurunmäki
Iida Paalijärvi
Milka Leppäkangas
Viola Takala
Noora Kiponen
Neela Puumala

***

Luokka 2a, tehtävärata taluttajan kanssa ratsastavalle

Milka Leppäkangas – Relee II 		LehRa
Viola Takala – Ypäjä Trulli		LehRa
Ronja Kilponen – Rubins			LehRa	
Petra Kilponen – Anna Donna		LehRa

***

Luokka 2b, tehtävärata ilman taluttajaa ratsastavalle

Selina Vilmilä – Ypäjä Trulli		LehRa
Ellinoora Vierunketo – Anna Donna	LehRa
Nestori Kuoppamäki – Rubins		LehRa

ESTERATAHARJOITUS 19.3.2017


Luokka 1. ristikko/40cm/50cm/60cm, arv. A.1.0, avoin kilpailu-uraansa aloitteleville
ratsukoille
1.Emma Takala – Hilsun Hissukko ristikko LehRa 0vp
1.Vilma Rullpakka – Anna Donna ristikko LehRa 0vp
1.Senni Lehisalo – Ypäjä Trulli 50cm LehRa 0vp
1.Anne Hautamäki – Casper C 60cm LehRa 0vp
1.Tuulia Nelimarkka – Ypäjä Trulli 60cm LehRa 0vp
1.Vilma Vainonpää – Remikker 60cm LehRa 0vp
1.Armi Mattinen – Casper C 60cm Lehra 0vp
1.Riina Autio – Martsipan 60cm LehRa 0vp

9.Lotta Luodeslampi – Remikker 60cm LehRa 4vp

***

Luokka 2. Vapaavalintainen korkeus 70cm:stä alkaen, arv. 367.1. Korotukset 10cm
välein. Avoin kaikille.
1.Nelma Isoaho – Ektor 80cm LehRa 0/0vp 36.85
2.Nelma Isoaho – Ektor 90cm LehRa 0/0vp 38.14

3.Krista Keski-Heikkilä – Aristo 70cm AR 0/0vp 42.02
4.Krista Keski-Heikkilä – Aristo 80cm AR 4vp 37.23
5.Riina Autio – Martsipan 70cm LehRa hyl.

ESTERATAHARJOITUS 19.12.2016


Luokka 1. Vapaavalintainen korkeus ristikko-60cm, arv. A.2.0, avoin 
ratsastuskoulun vakioasiakkaille tuntihevosella.
1. Tuulia Nelimarkka – Tähtiräiske	60cm	0/1.07,47
2. Emma-lys Aasmäe – Relee II		50cm	0/1.10,87

3. Anne Hautamäki – Tähtiräiske		50cm	0/1.12,02
4. Senni Lehisalo – Rubins		50cm	4/1.06,09
5. Nuppu Hakkarainen – Relee II		50cm	4/1.08,87
Vilma Rullpakka – Remikker		50cm	hyl.

***

Luokka 2. Vapaavalintainen korkeus, juniorit 70 cm:stä ja seniorit 
80cm:stä alkaen, arv.A.2.0, avoin LehRan esteratsastuksen 
seuranmestaruudesta kilpaileville.
1. Selina Seppälä – Marjanneke		90cm	0/1.01,46	jm 1.
2. Selina Seppälä – Marjanneke		80cm	0/1.01,56
3. Vima Vaionionpää – Casper C		70cm	0/1.04,12	jm 2.
4. Lotta Luodeslampi – Remikker		70cm	0/1.05,97	jm 3.

5. Olivia Vainionpää – Casper C		70cm	0/1.09,02

1-TASON KOULURATSASTUSKILPAILUT 30.10.2016


Luokka 1. Harrasteluokan kouluohjelma 2016, avoin kilpailu-uraansa 
aloittaville ratsukoille.
1. Rosa-Marie Ojala – Zodiac Star	LehRa	107,5p.	56,58%
2. Vilma Rullpakka – Anna Donna		LehRa	105,5p.	55,53%
Pia-Marika Ojala – Cougar Carrera	Lehra	115p.	60,53%

***

Luokka 2a. B-merkin kouluohjelma 2010, avoin 2-tasolla starttaamattomille 
ja junioreiden seuranmestaruudesta kilpaileville.	

1. Jasmin Jussila – Vannie		LehRa	Jm1.	146p.	63,48%
2. Ann-Lis Kivipelto – Vesa		Järvi		145p.	63,04%
3. Nelma Isoaho – Ektor			LehRa	Jm2.	140p.	60,87%
4. Ada Kivipelto – Captain Hook		Järvi		140p.	60,87%
5. Selina Seppälä – Ronja Tusklik	LehRa		138,5p.	60,22%
6. Selina Seppälä – Marjanneke		LehRa	Jm3.	137,5p.	59,78%
7. Jasmin Salmi – Lill-Trude		LapRat		137p.	59,57%
8. Tiina Kortesmäki – Musker		Larat		136,5p.	59,35%
9. Lotta Luodeslampi – Remikker		LehRa		136p.	59,13%
10. Olivia Vainionpää – Casper C	LehRa		131p.	56,96%
11. Vilma Vainionpää – Casper C		LehRa		129p.	56.08%


Luokka 2b. B-merkin kouluohjelma 2010, avoin kaikille ja senioreiden 
seuranmestaruudesta kilpaileville.	
1. Linda Yli-Ketelä – Pikku-Jätkä	LehRa		148p.	64,35%
2. Linda Yli-Ketelä – Rannan Ruhtinas	LehRa	Sm1.	148p.	64,35%
3. Terhi Winter – Inesota		Epur		144,5p.	62,83%
4. Tuulia Nelimarkka – Anna Donna	LehRa	Sm2.	136p.	59,13%
5. Anne Hautamäki – Rubins		LehRa	Sm3.	115p.	50,00%

Luokka 3. Helppo A:10 2011, avoin kaikille.
1. Linda Yli-Ketelä – Pikku-Jätkä		LehRa	150p.	60,00%
2. Linda Yli-Ketelä – Rannan Ruhtinas		LehRa	149,5p.	59,8%	 
3. Linda Yli-Ketelä – Highland Bar Dancer	LehRa	148,5p.	59,4%

1-TASON ESTERATSASTUSKILPAILUT 13.3.2016


Luokka 1. Ristikkoluokka arv. A.1.0

Rosa-Marie Ojala - Zodiac Star		LehRa	0 vp 
Selina Seppälä - Reina			LehRa	0 vp 
Jenna Lampimäki - Pikku-Jätkä		LehRa	0 vp 
Pia-Marika Ojala - Cougar Carrera	Lehra	0 vp
Vilma Rullpakka - Anna Donna		LehRa	Hyl.

***

Luokka 2. 50-60cm, arv. A.1.0 
Tuulia Nelimarkka - Anna Donna		LehRa	0 vp 
Kiia-Sofia Puumala - Zodiac Star	LehRa	0 vp 
Pia-Marika Ojala - Cougar Carrera	LehRa	0 vp 
Olivia Vainionpää - Casper C		LehRa	0 vp
Vilma Vainionpää - Fyrry		LehRa	0 vp 
Lotta Luodeslampi - Remikker		LehRa	0 vp 
Emilia Ranta-aho - Casper C		LehRa	0 vp 
Jenna Lampimäki - Pikku-Jätkä		LehRa	0 vp 
Annika Haarajärvi - Rannan Ruhtinas	AR	0 vp 
Marjo Lammi - Archibald			Kars	0 vp 
Meeri Sipiläinen - Captain Cagliari	LehRa	0 vp

Selina Seppälä - Reina	LehRa 6 vp

Iina Mäkinen - Rubins	LehRa Hyl.
Anne Hautamäki - Tähti-Räiske	LehRa Hyl.

***

Luokka 3. Vapaavalintainen korkeus 70 cm:stä alkaen, arv.367.1 

1. Kiia-Sofia Puumala - Grey Storm	LehRa	70cm	0 – 0	25,47 
2. Kiia-sofia Puumala - Grey storm	LehRa	80cm	0 – 0	26,14
3. Selina Seppälä - Ronja Tusklik	LehRa	70cm	0 – 0	30,79

4. Annika Haarajärvi - Rannan Ruhtinas	AR	70cm	0 – 0	30,97
5. Inka Kuhalampi - Seppel II		Lpr	70cm	0 – 0	33,02
6. Eveliina Järvelä- Magic Rainbow	LehRa	80cm	0 – 0	33,68
7. Irina Kuhalampi - Seppel II		Lpr	70cm	0 – 0	33,85
8. Marjo Lammi - Archibald		Kars	70cm	0 – 0	34,08
9. Nelma Isoaho – Ektor			LehRa	80cm	0 – 0	35,46
10. Eveliina Järvelä - Magic Rainbow	LehRa	90cm	0 – 10	51,51
11. Nelma Isoaho - Ektor		LehRa	70cm	4	57,76
12. Selina Seppälä - Ronja Tusklik	LehRa	80cm	4	65,35

1-TASON KOULURATSASTUSKILPAILUT 6.3.2016


Luokka 1. Helppo C Harrasteluokan kouluohjelma 2016, avoin 
kilpailu-uraansa aloitteleville ratsukoille
1. Selina Seppälä - Ronja Tusklik	LehRa	119,5p.		62,89%

2. Nelma isoaho - Ektor			LehRa	119,5p.		62,89%
3. Kiia-Sofia Puumala - Grey Storm	LehRa	119p.		62,63%
4. Selina Seppälä - Reina		LehRa	118p.		62,10%

***

Luokka 2. Helppo C EB-special 2015
a) avoin 2-tasolla starttaamattomille ratsukoille
1. Anne Hautamäki - Rubins		LehRa	138,5p.		65,95%
2. Kiia-Sofia Puumala - Grey Storm	LehRa	138p.		65,71%
3. Lotta Luodeslampi - Remikker		LehRa	134p.		63,81%

4. Vilma Vainionpää - Fyrry		LehRa	133,5p.		63,57%
5. Tuulia Nelimarkka - Anna Donna	LehRa	132p.		62,86%
6. Viivi Haarala - Sophie		AR	129p.		61,43%	
7. Aada Kivipelto - Nice Surprise	Järvi	128,5p.		61,19%	
8. Olivia Vainionpää - Casper C		LehRa	122,5p.		58,35%
9. Jasmin Salmi - Lill Trude		LapRat	122,5p.		58,35%

***

b) avoin kaikille
1. Riikka Rintamäki - Vapunaihe		SERA	137,5p.		65,48%

2. Eveliina Järvelä - Magic Rainbow	LehRa	134,5p.		64,05%
3. Essi Hautamäki - Torasen Magma	SERA	128,5p.		61,19%	

***

Luokka 3. Aikuisratsastusmerkin kouluohjelma 2010, 
avoin kaikille
1. Linda Yli-Ketelä - Rannan Ruhtinas	LehRa	166,5p.		66,60%
2. Linda Yli-Ketelä - Pikku-Jätkä	LehRa	162,5p.		65,00%

3. Eveliina Järvelä - Magic Rainbow	LehRa	160,5p.		64,20%
4. Riikka Rintamäki - Vapunaihe		SERA	158p.		63,20%
5. Essi Hautamäki - Torasen Magma	SERA	152p.		60,80%
6. Virve Autio - Horner			LehRa	152p.		60,80%	
7. Riina Autio - Martsipan		LehRa	144,5p.		57,80%



1-TASON KOULURATSASTUSKILPAILUT 12.12.2015

Lehtimäen Ratsastajien I-tason kouluratsastuskilpailut 12.12.2015

Tuomarina Taina Mansikkamäki

Luokka 1a Tutustumisluokan kouluohjelma

1. Kiia-Sofia Puumala – Zodiac Star	LehRa 110,5p	61,39%
2. Ada Kivipelto – Nice Surprise	Järvi 107,5p	59,72%

***

Luokka 1b Tutustumisluokan kouluohjelma, Lehtimäen opiston 
ratsastuskoulun oppilaiden koulumestaruus

1. Tuulia Nelimarkka – Rubins		LehRa 110,5p	61,39%
2. Vilma Vainionpää – Fyrry		LehRa 106,5p	59,17%

3. Anne Hautamäki – Tähtiräiske		LehRa 105p	58,33%
4. Olivia Vainionpää – Casper C		LehRa 104p	57,78%
5. Lotta Luodeslampi – Remikker		LehRa 103p	57,22%
6. Senni Lehisalo – Anna Donna		LehRa 100,5p	55,83%

***

Luokka 2 B-merkin kouluohjelma, Lehtimäen Ratsastajien junioreiden 
seurakoulumestaruus

1. Riina Autio – Martzipan		LehRa 138p	60,00%
2. Eveliina Järvelä – Magic Rainbow	LehRa 137,5p	59,78%
3. Kiia-Sofia Puumala – Zodiac Star	LehRa 134,5p	58,47%

4.   Selina Seppälä – Ronja Tusklik	Lehra 134,5p	58,47%

***

Lehtimäen opiston ratsastuskoulun koulumestaruus 2015

I Tuulia Nelimarkka
II Vilma Vainionpää
III Anne Hautamäki

***

Lehtimäen Ratsastajien junioreiden seurakoulumestaruus

I Riina Autio
II Eveliina Järvelä
III Kiia-Sofia Puumala
III Selina Seppälä

***

Lehtimäen Ratsastajien junioreiden yhdistetty mestaruus re + ko 

I Selina Seppälä 1 + 3 = 4
II Eveliina Järvelä 3 + 2 = 5
III Kiia-Sofia Puumala 2 + 3 =5



1-TASON ESTERATSASTUSKILPAILUT 15.11.2015

Luokka 1, ristikko arv. A.1.0

Silja Kurunmäki - Anna Donna		LehRa 0vp
Ellinoora Järvelä - Hallen Pisto	LehRa 0vp
Venla Alatalo - Eikka Veikka		LehRa 0vp
Vilma Vainionpää - Fyrry		LehRa 0vp
Anne Hautamäki - Tähtiräiske		LehRa 0vp
Sofia Kamppinen - Lakeuden Rinsessa	LaRat 0vp

Saga Kurunmäki - Rubins			LehRa hyl
Ella Kamppinen - Ruco’s Viola		LaRat hyl
Anniina Sjöblom - Jokimäen Julius	KaRS kesk.

***

Luokka 2, 50-­60cm arv. A.1.0

Eveliina Järvelä - Hallen Pisto		LehRa 0vp
Linda Yli­Ketelä - Cougar Carrera	LehRa 0vp
Emilia Ranta­aho - Casper C		LehRa 0vp
Selina Seppälä - Ronja Tusklik		LehRa 0vp
Olivia Vainionpää - Casper C		LehRa 0vp
Iina Mäkinen - Anna Donna		LehRa 0vp
Ella Kamppinen - Ruco’s Viola		LaRat 0vp
Nelma Isoaho - Ektor			LehRa 0vp
Heidi Sjöblom - Soolo II		KaRS 0vp
Monica Ahonen - Vili-­Ralli		Järvi 0vp

Riina Autio - Martsipan			LehRa hyl

***

Luokka 3, vapaavalintainen korkeus, arv. 367.1

1. Kiia­-Sofia Puumala - Grey Storm		LehRa	80cm 0/0vp 27,60
2. Linda Yli-­Ketelä - Seven O’Seven Carrus	LehRa	80cm 0/0vp 29,33
3. Eveliina Havinen - Captain Hook		Järvi 	70cm 0/0vp 32,54
4. Eveliina Järvelä - Peace of Gold		LehRa 	80cm 0/0vp 36,34

5. Susanna Niinikoski - Palmira			Oxeri	90cm 0/10vp 51,85
6. Selina Seppälä - Ronja Tusklik		LehRa 	70cm 0/14vp 55,50 sm
7. Kiia-­Sofia Puumala - Peace of Gold		LehRa 	90cm 0(45,78)/hyl. sm
8. Eveliina Järvelä - Magic Rainbow		LehRa 	80cm 0(48,80)/hyl
9. Eveliina Järvelä - Magic Rainbow		LehRa 	70cm 0(51,08)/hyl sm
10. Linda Yli-­Ketelä - Barlume Di Speranza	LehRa	90cm 0(54,18)/hyl
11. Kiia­Sofia Puumala - Grey Storm		LehRa	90cm 4vp ­47,36
12. Heidi Sjöblom - Soolo II			KaRS	70cm 4vp ­48,68
13. Meeri Sipiläinen - Joline			LehRa 	110cm 4vp ­53,34
14. Linda Yli­Ketelä - Barlume Di Speranza	LehRa	80cm 4vp ­54,94
15. Linda Yli­Ketelä - Seven O’Seven Carrus	LehRa	90cm 5vp ­71,14

Riina Autio - Martsipan LehRa 70cm hyl.sm

SEURANMESTARUUS:

1. Selina Seppälä -­ Ronja Tusklik
2. Kiia­Sofia Puumala – Peace of Gold
3. Eveliina Järvelä – Magic Rainbow

1-TASON KOULURATSASTUSKILPAILUT 17.10.2015

1. Kouluratsastuksen taitokisa taso 1, taluttajan/avustajan käyttö sallittua
1. Rosa-Marie Ojala - Zodiak Star	LehRa		26
1. Silja Kurunmäki - Anna Donna		LehRa		26
3. Mari Peurala - Rooke Rohkea		AR		21
4. Milka Leppäkangas - Relee II		LehRa		17
5. Emmi Huttunen - Casper C		KuoR		14

***


2. C-merkin kouluohjelma, avoin kilpailu-uraansa aloitteleville ratsukoille
1. Linda Yli-Ketelä - Barlume Di Speranza	LehRa	116,5p.	64,7%
2. Suvi Mattila - Liekin Vili			KaRs	116p.	64,4%
3. Ada Kivipelto - Nice Suprise			Järvi	115,5p.	64,2%		
3. Selina Seppälä - Ronja Tusklik		LehRa	115,5p.	64,2%

5. Mari Peurala - Helyn Usva			AR	114,5p.	63,6%
6. Olivia Vainionpää - 	Relee II		LehRa	110,5p.	61,4%
7. Essi Hautamäki - Torasen Magma		AR	103,5p.	57,5%
8. Vilma Rullpakka - Anna Donna			LehRa	101,5p.	56,4%
9. Saga Kurunmäki - Hilsun Hissukko		LehRa	94,5p.	52,5%
10. Iina Järvinen - Iinan Helmi			VirRat	90p.	50,0%
11. Venla Alatalo - Eikka Veikka		LehRa	hyl. (92p. 51,11%)	

***

3. K.N.special, avoin kaikille
1. Riikka Rintamäki - Torasen Laaros		SeRa	166p.	66,4%
2. Sara Ojanperä - Orto				Järvi	164p.	65,6%
3. Linda Yli-Ketelä - Vannie			LehRa	161,5p.	64,6%

4. Tuulia Nelimarkka - Hilsun Hissukko		LehRa	152,5p.	61,0%
5. Kiia Puumala - Zodiak Star			LehRa	149,5p.	59,8%
6. Sanna Ylinen - Helyn Usva			LpR	147,5p.	59,0%
7. Essi Hautamäki - Torasen Magma		AR	147,5p.	59,0%
8. Anne Hautamäki - Casper C			LehRa	143,5p.	57,4%


TENAVATOHINAT 19.5.2015



Luokka 1 Tehtävärata avustajan kanssa

Peppi Hannonen – Anna Donna		hyväksytty suoritus
Rosa-Marie Ojala – Zodiac Star		hyväksytty suoritus


***

Luokka 2 Tehtävärata

Vilma Rullpakka – Anna Donna		hyväksytty suoritus
Lotta Luodeslampi – Hilsun Hissukko	hyväksytty suoritus
Hilla Hautamäki – Anna Donna		hyväksytty suoritus
Emma-Lys Aasmäe – Hilsun Hissukko	hyväksytty suoritus
Nelli Elovaara – Hilsun Hissukko	hyväksytty suoritus

***

Luokka 3 Keppihevosluokka

Rosa-Marie Ojala – Lurppa		hyväksytty suoritus
Emma-Lys Aasmäe – Santa			hyväksytty suoritus
Vilma Rullpakka – Pulla			hyväksytty suoritus
Lotta Luodeslampi – Joulupukki		hyväksytty suoritus
Nelli Elovaara – Polle			hyväksytty suoritus
Hilla Hautamäki – Pontus		hyväksytty suoritus

1-TASON ESTEKILPAILUT 3.4.2015

Luokka 1. ristikkoluokka  A.1.0, avoin aloitteleville ratsukoille.

1. Lotta Luodeslampi - Anna Donna 	LehRa 0  59.82

2. Emilia Ranta-aho - Rubins 		LehRa 10  87.25

***

Luokka 2.  50-60cm, arv. 367.2, avoin aloitteleville ratsukoille.

1.    Anne Hautamäki – Casper C 	LehRa 0-0  44.76

2.    Iina Mäkinen – Anna Donna 	LehRa 0-0  44.96
3.    Nita Pellinen – Well Done Candy 	LaRat 0-4  35.18

***

Luokka 3. Vapaavalintainen korkeus 75 cm:stä alkaen, arv.367.1 . 
Korotukset 10cm välein. Avoin kaikille.

1. Kiia-Sofia Puumala – Peace of Gold 		LehRa  	0-0  30.09	(85cm)
2. Nita Pellinen – Well Done Candy 		LaRat  	0-0  30.50	(75cm)
3. Silja Hyvönen – Goldstunde F Vh Juxschot 	LaRat  	0-0  31.99	(85cm)
4. Anzeelika Aasmäe – Cantanio 			LehRa  	0-0  33.56	(95cm)
4. Netta Karilainen – Qocktail Des Hayettes	LpR	0-0  33.56	(85cm)

5. Mia Yli-Vannesluoma – Karamelas 		AR	0-0  34.84	(75cm)
6. Netta Karilainen - Qocktail Des Hayettes 	LpR	0-0  35.95	(75cm)
7. Maarit Mäkiranta – Tomiori 			LrP	0-0  36.78	(85cm)
8. Senja Kuha -  Lentoveikko 			LpR	0-0  37.19	(75cm)
9. Tuula Rantakangas – Luna Grande 		LehRa	0-0  37.29	(95cm)
10. Meeri Sipiläinen – Grande Alegria 		LehRa	0-0  37.94	(75cm)
11. Maarit Mäkiranta – Tomiori 			LpR	0-0  38.65	(75cm)
12. Senja Kuha – Lentoveikko 			LpR	0-0  39.36	(85cm)
13. Tuula Rantakangas – Luna Grande 		LehRa	0-0  42.34	(85cm)
14. Silja Hyvönen – Goldstunde F Vh Juxschot 	LaRat	0-4  32.52	(95cm)
15. Anzeelika Aasmäe – Cantanio			LehRa	0-hyl.		(85cm)
16. Kiia-Sofia Puumala – Peace of Gold 		LehRa	8    47.01	(95cm)
17. Meeri Sipiläinen- Vivance 			LehRa	hyl.		(75cm)


1-TASON KOULUKILPAILUT 25.3.2015

Luokka 1 Harrasteluokan kouluohjelma, avoin kilpailu­uraansa 
aloitteleville ratsukoille

1. Riikka Rintamäki - Vapun Aihe 	SeRa	106,5p. 66,56%
2. Linda Yli­Ketelä -­ Petrikan Penni 	LehRa	106p. 66,25%
3. Linda Yli­Ketelä -­ Barlume di Speranza LehRa	102p. 63,75%

4. Kiia-­Sofia Puumala -­ Zodiak Star 	LehRa	97p. 60,63%
5. Kiia-­Sofia Puumala -­ Peace of Gold 	LehRa	93p. 58,13%
6. Emilia Ranta­Aho -­ Rubins 		LehRa	92,5% 57,81%
7. Selina Seppälä -­ Ronja Tusklik 	LehRa	92p 57,50%
8. Lotta Luodeslampi -­ Rubins		LehRa	88,5p. 55,31%
8. Essi Hautamäki -­ Torasen Magma 	AR	 88,5p. 55,31%

***

Luokka 2 Helppo C:1, avoin kilpailu­uraansa aloitteleville ratsukoille 
ja niille jotka eivät osallistu luokkaan 4.

1. Ella Jykylä -­ Apri`s Etnologi 	ÄMR	145p. 72,5%
2. Riikka Rintamäki -­ Vapun Aihe 	SeRa 	137p. 68,50%

3. Kiia­Sofia Puumala -­ Zodiak Star 	LehRa	131p. 65,50%
4. Kiia­Sofia Puumala -­ Peace of Gold 	LehRa	122p. 61,00%
5. Viivi Haarala -­ Anna Donna		AR	118,5p. 59,25%
6. Essi Hautamäki -­ Torasen Magma	AR 	HYL..

***

Luokka 3 Helppo B, K.N.Special, avoin kaikille

1. Taru Lindholm -­ Dancing Girl 	AR	161p. 64,40%
2. Ella Jykylä -­ Apri`s Etnology 	ÄMR	151p. 60,40%

3. Tuulia Nelimarkka -­ Anna Donna 	LehRa	142,6p. 57,00%
4. Anne Hautamäki -­ Casper C		LehRa	138,5p  55,40%
5. Anniina Valkeinen -­ Casper C 	LehRa 	KESK.

***

Luokka 4 Helppo B:0, avoin kaikille

1. Taru Lindholm -­ Dancing Girl	 AR	146p. 58,60%

SEURAESTEKILPAILUT 6.12.2014

Luokka 1, 50cm arv. A.2.0., avoin ratsastuskouluoppilaiden 
mestaruudesta kilpaileville

1. Aino Kriikkula- Fyrry		LehRa	0-53,59
2. Anne Hautamäki- Casper C		LehRa	0-58,91

3. Viivi Haarala- Anna Donna		AR	4-63,00
4. Olivia Vainionpää- Rubins		LehRa	4-80,00
5. Selina Seppälä- Ronja Tusklik	LehRa	hyl.

***

Luokka 2, 60-> arv. 367.1
1. Eveliina Havinen- Sheila II	Järvi	0-0 32,85 (70cm)
2. Eveliina Havinen- Sheila II	Järvi	0-0 35,45 (80cm)

3. Sara Ojanperä- Orto		Järvi	0-0 38,61 (80cm)
4. Riina Autio- Martsipan	LehRa	0-0 42,68 (60cm)
5. Virve Autio- Horner		LehRa	0-4 46,68 (70cm)
6. Anniina Valkeinen- Casper C	LehRa	hyl.
7. Sara Ojanperä- Orto		Järvi	hyl. 

SEURAKOULUKILPAILUT 6.12.2014

Luokka 1, Harrasteluokan kouluohjelma 2009, avoin 
kilpailu-uraansa aloittaville ratsukoille

1. Viivi Haarala- Anna Donna		AR	104p.	65%
2. Olivia Vainionpää- Rubins		LehRa	96,5p.	60,3%
3. Lotta Luodeslampi- Rubins		LehRa	93,5p.	58,4%

4. Ella Tuokko- Torasen Ilari		SeRa	93p.	58,1%
5. Selina Seppälä- Ronja Tusklik	LehRa	92,5p.	57,8%
6. Iidamaria Yli-Sikkilä- Anna Donna	LehRa	86p.	53,8%
7. Emilia Ranta-Aho- Hilsun Hissukko	LehRa	85,5p.	53,4%

***

Luokka 2a, B-merkin kouluohjelma, avoin LehRan junioreiden 
seuranmestaruudesta sekä tuntiratsastajien mestaruudesta kilpaileville

1. Anniina Valkeinen- Hilsun Hissukko	LehRa	138p.	60%
2. Eveliina Järvelä- Magic Rainbow	LehRa	137p.	59,6%

3. Riina Autio- Martsipan		LehRa	124,5p.	54,1%
4. Anne Hautamäki- Casper C		LehRa	120,5p.	52,4%

Luokka 2b, B-merkin kouluohjelma, avoin kaikille
1. Pia-Marika Ojala- Sineke	LehRa	146,5p	63,7%
2. Virve Autio- Horner		LehRa	142,5p.	62%

*** 

Luokka 3, He B:0 2009, avoin kaikille
1. Pia-Marika Ojala- Sineke	LehRa	159p.	63,9%


SEURAESTEKILPAILUT 1.11.2014

Luokka I 50-60cm arv. 367.2
Avoin kilpailu-uraansa aloitteleville ratsukoille

1. Eveliina Järvelä -  Magic Rainbow 		LehRa	0-0  21,16
2. Anne Hautamäki - Casper C			LehRa	5    79,64

Laura Nieminen – Rubins 			LehRa		hyl
Viivi Haarala - Anna Donna 			AR		hyl
Jemina Rissanen - Ponikujan Hildis 		LpR		hyl
Selina Seppälä - Ronja Tusklik			AR		hyl

***

Luokka II 70cm arv. AM5
Junioreiden seuranmestaruus

1. Kiia-Sofia Puumala - Piece of Gold 		LehRa	0-0  29,88
2. Anniina Valkeinen - Remikker 		LehRa	0-0  35,09
3. Ellinoora Luokkakallio - Flink		LehRa	0-0  35,44

4. Eveliina Järvelä - Magic Rainbow 		LehRa	0-13 51,81
5. Anzeelika Aasmäe - Gisella			LehRa	4    66,28

***

Luokka IV 70cm tai isompi, korotus +10cm välein, arv. 367.2
Avoin kaikille

1. Eveliina Valkeinen - Hemo-Hessu		LehRa	0-0  17,94 (80)
2. Jemina Rissanen - Tangeriin 			LpR	0-0  18,38 (90)

3. Anzeelika Aasmäe - Gisella			LehRa	0-0  18,65 (80)
4. Ellinoora Luokkakallio - Flink		LehRa	0-0  18,68 (80)
5. Kiia-Sofia Puumala - Piece of Gold (p)	LehRa	0-hyl 56,56(80)
6. Eveliina Valkeinen - Hemo-Hessu		LehRa	8     62,39 (90)
Jemina Rissanen - Tangeriin 			LpR	hyl         (80)

***

LehRan junioreiden estemestarit vuodelle 2014

I Kiia-Sofia Puumala  	
II Anniina Valkeinen 		
III Ellinoora Luokkakallio 

TENAVATOHINAT 30.9.2014


Luokka 1, avoin keppihevosratsukoille
Olivia Vainionpää
Venla Alatalo
Senja Alatalo
Aino Lång

***

Luokka 2, kouluratsastuksen taitokisa taso 1(helppo)
1. Vilma Rullpakka- Hilsun Hissukko	LehRa	26p.
2. Nelli Elovaara- Rubins	LehRa	24p.
3. Senja Alatalo- Anna Donna	LehRa	22p.

***

Luokka 3, kouluratsastuksen taitokisa taso 2 (keskivaikea)
1. Olivia Vainionpää- Rubins	LehRa	26p.
2. Venla Alatalo- Anna Donna	LehRa	25p.

SEURAESTEKILPAILUT 11.4.2014

Ristikkoluokka, arv. A.1.0:

Venla Alatalo	- Anna Donna		LehRa	0vp
Jemina Rissanen	- Ponikujan Hildis	Lpr	0vp

Suvi Alatalo	- Astero		Lehra	7vp


Lk 2, 50-60cm, arv. 367.2:

Aino Kriikkula		- Anna Donna		LehRa	0/0vp 21,46
Nelma Isoaho		- Mirske		Lehra	0/0vp 25,73
Riina Autio		- Martsipan		LehRa	0/0vp 27,09

Anzeelika Aasmäe	- Gisella		LehRa	0/0vp 31,09
Laura Nieminen		- Vanilla IV		LehRa	0/4vp 30,82
Meeri Sipiläinen	- Joline		LehRa	1vp 49,08
Jemina Rissanen		- Ponikujan Hildis	Lpr	2vp 54,73
Olivia Vainionpää	- Mirske		LehRa	5vp 51,96
Salla Alatalo		- Rubins		LehRa	6vp 56,84
Eveliina Järvelä	- Magic Rainbow	LehRa		9vp 67,34


Lk 3, 70cm ->, arv. 367.1:

Ellinoora Luokkakallio	- Flink		LehRa	70cm	0/0vp 26,01
Mia Ylä-Vannesluoma	- Karamelas	AR	70cm	0/0vp 30,44
Mia Ylä-Vannesluoma	- Karamelas	AR	80cm	0/0vp 30,76

Anzeelika Aasmäe	- Gisella	LehRa	70cm	0/0vp 34,51
Virve Autio		- Horner	LehRa	70cm	0/0vp 36,74
Ellinoora Luokkakallio	- Flink		LehRa	80cm	4vp 36,94
Kiia-Sofia Puumala	- Cham		LehRa	80cm	4vp 45,06
Kiia-Sofia Puumala	- Cham		LehRa	90cm	16vp 46,16
Eveliina Järvelä	- Magic Rainbow	LehRa	70cm	Hyl.



Tuomarina Kuisma Kujala	

SEURAKOULuKILPAILUT 23.3.2014

Luokka 1 Anu Rannon helppo Ö, avoin kilpailu-uraansa aloittaville 
ratsukoille, sij. 2

1. Maarit Kalliokoski	- Valpu			Järvi		77,5	59,62
2. Saga Kurunmäki	- Hilsun Hissukko	LehRa		76,5	58,85

2. Lotta Luodeslampi	- Rubins		LehRa		76,5	58,85
3. Senni Lehisalo	- Anna Donna		LehRa		76,0	58,46
4. Emilia Ranta-aho	- Hilsun Hissukko	LehRa		74,5	57,31

***

Luokka 2 Aikuisten ohjelma, avoin ratsukoille, jotka eivät ole startanneet 
aluetasolla helppo B:tä sekä niille, jotka kilpailevat opetushevosilla, 
sij. 2

1. Riina Autio		- Martsipan		LehRa		128,5	61,20
2. Laura Nieminen	- Vanilla IV		AR		123	58,57

3. Kiia-Sofia Puumala	- Cham			LehRa		122,5	58,33
4. Nelma Isoaho		- Rubins		LehRa		122	58,10
5. Anniina Valkeinen	- Casper C		LehRa		113,5	54,05

***

Luokka 3 Helppo B, K.N. Special, avoin kaikille, sij. 2
1. Virve Autio		- Horner		LehRa		150	60,0	
1. Sara Ojanperä	- Orto			Järvi		150 	60,0

3. Aino Kriikkula	- Anna Donna		LehRa		148	59,2
4. Linda-Lotta Kari	- Marshland Master	Järvi		147,5	59,0
5. Kiia-Sofia Puumala	- V.V. Konrad		LehRa		141,5	56,6
6. Kiia-Sofia Puumala	- Cham			LehRa		139,5	55,8
7.Eveliina Järvelä	- Magic Rainbow		LehRa		138	55,27. 

Tuomarina Taina Mansikkamäki.

SEURAESTEKILPAILUT 24.11.2013

LK 1, RISTIKKO arv. A.1.0
Olivia Vainionpää - Rubins		LehRa	HYL.

***

LK 2, 50-60 CM ARV.367.2
1. Iina Mäkinen - Mirske		LehRa	0/0vp 33,74

2.  Nelma Isoaho - Mirske		LehRa	0/HYL.
3. Eveliina Järvelä - Magic Rainbow	LehRa	6vp  70,66
4. Anniina Valkeinen - Anna Donna	LehRa	HYL.

***

LK 3, 70CM -> ARV. AM5
1. Eveliina Havinen - Captain Hook	Järvi	80cm	0/0vp 30,88
2. Eveliina Havinen - Captain Hook	Järvi	70cm	0/0vp 31,46
3. Ellinoora Luokkakallio - Casper C	Lehra	70cm	0/0vp 32,41
4. Aada Koivumäki - Hailaus		AR	70cm	0/0vp 32,93

5. Sara Ojanperä - Orto			Järvi	70cm	0/0vp 35,09
6. Suvi Alatalo - Casper C		Lehra	70cm	0/0vp 35,63
7. Virpi Mäki-Opas - Shakiira		Lehra	80cm	0/0vp 36,75
8. Virpi Mäki-Opas - Orphee De Mazure	Lehra	90cm	0/0vp 38,79
9. Sara Ojanperä - Orto			Järvi	80cm	0/0vp 40,50
10. Kiia-Sofia Puumala - V.V.Konrad	Lehra	70cm	0/4vp 28,40
11. Eveliina Valkeinen - Hemo Hessu	Lehra	80cm	0/8vp 33,60
12. Kiia-Sofia Puumala - Cham		Lehra	70cm	0/12vp 43,54
13. Kiia-Sofia Puumala - Cham		Lehra	80cm	4vp 44,34
14. Eveliina Järvelä - Magic Rainbow	Lehra	70cm	HYL.

SEURAKOULUKILPAILUT 23.11.2013

Seurakoulukilpailut 23.11.13
Tulokset:
Luokka  1. Aikuisten kouluratsastusohjelma, avoin kilpailu-uraansa 
aloittaville ratsukoille
1. Kiia-Sofia Puumala – Cham		LehRa		127,5p.	60,7%
2. Olivia Vainionpää – Rubins		LehRa		124p.	59,1%

Luokka  2a. Tutustumisluokan kouluohjelma, avoin junioreiden 
seuranmestaruudesta kilpaileville
1. Kiia-Sofia Puumala – V.V. Konrad	LehRa		120p.	66,7%
2. Ellinoora Luokkakkallio – Casper C	LehRa		118p.	65,6%
3. Kiia-Sofia Puumala – Cham		LehRa		112p.	62.2%
4. Eveliina Järvelä – Magic Rainbow	LehRa		101,5p.	56,4%
5. Suvi Alatalo – Casper C		LehRa		Kesk.

Luokka 2b. Tutustumisluokan kouluohjelma, avoin kaikille
1. Sara Ojanperä – Orto			Järvi		124p.	68,9%
2. Sara Tuomala – Vanilla IV		LehRa		121,5%	67,5%
3. Elina Hopeavuori – Calabria		MyRa		118,5%	65,8%
4. Eveliina Havinen – Captain Hook	Järvi		116p.	64,4%
5. Riina Autio – Martsipan		LehRa		111p.	61,7%
6. Virve Autio – Horner			LehRa		111p.	61,7%
7. Anniina Valkeinen – Anna Donna	LehRa		110,5p.	61,4%
8. Minttu Nertamo – Ateena		MyRa		109,5p.	60,8%
9. Salla Alatalo – Rubins		LehRa		109p. 	60,6%
10. Nelma Isoaho – Mirske		LehRa		105,5p.	58,6%
11. Sofia Jokinen – Leer		MyRa		104p.	57,8%
12. Iris Häkki – Rivendell		MyRa		104p.	57,8%
	
Luokka 3a. A-merkin kouluohjelma, avoin senioreiden seuranmestaruudesta 
kilpaileville
1. Virpi Mäki-Opas – Selection		LehRa		170,5p.	63,1%
2. Virpi Mäki-Opas – Luna Grande	LehRa		163p.	60,4%
3. Eveliina Valkeinen – Hemo-Hessu	LehRa		151,5p.	56,1%



Luokka 3b. A-merkin kouluohjelma, avoin kaikille
1. Eveliina Havinen – Captain Hook	Järvi		165p.	61,1%
2. Elina Hopeavuori – Rivendell		MyRa		153,5p.	56,7%
3.  Elina Hopeavuori – Calabria		MyRa		142,5p.	52,8%
		

SEURAESTEKILPAILUT 6.10.2013

LK 1 RISTIKKO, ARV. A.1.0

1. Rosa-Marie Ojala - V.V.Konrad		LehRa	0vp
1. Nelma Isoaho - Mirske			LehRa	0vp
1. Jenni Väisänen - Helmi Olivia		PeRa	0vp
1. Jonna Paavola - Baikal			PeRa	0vp
 
Alisa Nykänen - Flubber				PeRa	hyl.

***
LK 2 50-60 cm, ARV.367.2

1. Suvi Alatalo - Mirske			LehRa	0/0 35,97
2. Helka Niemitalo - Sira Ger			PeRa	0/0 38,61
3. Jonna Paavola - Baikal			PeRa	0/0 39,59

4. Eveliina Järvelä - Magic Rainbow		LehRa	0/hyl
5. Anniina Valkeinea - Anna Donna		LehRa	4vp  48,00
6. Riina Autio - Martsipan			LehRa	5vp  66,56
7. Jenni Väisänen - Helmi Olivia		PeRa	hyl
8. Alisa Nykänen - Flubber			PeRa	hyl

***

LK 3 70cm -> ARV.367.1

1. Kiia-Sofia Puumala - V.V.Konrad		LehRa	70cm   0/0 28,76
2. Rosa Hautakangas - Mara			LehRa	100cm 0/0 32,09
3. Eveliina Havinen - Captain Hook		Järvi	70cm   0/0 32,32
4. Johanna Kujala - Medoc´s Memory		KaRs	90cm   0/0 33.64
5. Sara Ojanperä - Orto				Järvi	70cm   0/0 35,84

6. Johanna Kujala - Medoc´s Memory		KaRs	80cm   0/0 35,88
7. Alisa Nykänen - Vaya				PeRa	70cm   0/0 36,10
8. Sindi Kuoppala - Remikker			LehRa	70cm   0/0 38,09
9. Eveliina Järvelä - Magic Rainbow		LehRa	70cm   0/0 40,97
10. Eveliina Havinen - Captain Hook		Järvi	80cm   0/4 31,63
11. Kiia-Sofia Puumala - Cham			LehRa	80cm   0/4 35,01
12. Alisa Nykänen - Vaya			PeRa	80cm   0/4 36,91
13. Sara Ojanperä - Orto			Järvi	80cm   0/12 51,99
14. Kiia-Sofia Puumala - Cham			LehRa	70cm   0/19 54,73
15. Kaisa Klemola - Mattilan Falconella		Järvi	80cm   0/hyl.
16. Piia Uurinmäki - Bööna			LehRa	70cm   4 44,64
17. Rosa Hautakangas - Mara			LehRa	90cm   4 53,36
18. Jasmin Jussila - Karipian Midsummer Spirit	LehRa	70cm   8 61,10
19. Kaisa Klemola - Mattilan Falconella		Järvi	90cm   hyl.


SEURAKOULUKILPAILUT 10.3.2013

Luokka  1, Muunneltu perusmerkin kouluohjelma:
1. Eveliina Havinen – Gamma			Järvi	88p.	62,85%
2. Suvi Paavola – Mr. Pinoccio			LehRa	85,5p.	61,07%
3. Sara Tuomala – Rojusta			LehRa	83,5p.	59,64%

4. Kiia Puumala – Rojusta			LehRa	82,5p.	58,92%
5. Sofianna Peura – Rubins			LehRa	80,5p.	57,50%
6. Reetta Lampinen – Rubins			LehRa	80p.	57,14%
7. Olivia Vainionpää – Anna Donna		LehRa	79,5p.	56,78%
8. Sofia Paavola – Mr. Pinoccio			LehRa	79,5p.	56,78%
9. Nelma Isoaho – Paulan Tähti			LehRa	77p	55,00%
10. Maarit Kalliokoski – Valpu			AR	75p.	53,57%

***

Luokka 2, HeC:1
1. Kaisa Klemola – Animo M			KRS	130p.	65,00%
2. Eveliina Havinen – Gamma			Järvi	127,5p.	63,75%
3. Kiia Puumala – V.V. Konrad			LehRa	126,5p.	63,25%

4. Sara Ojanperä – Orto				Järvi	120,5p.	60,25%
5. Kaisa Klemola – Mattilan Falconella		KRS	118p.	59,00%
6. Riina Autio – Anna Donna			LehRa	114,5p.	57,25%
7. Pia-Marika Ojala – Manin Mahti		LehRa	114,5p.	57,25%
8. Milla Nuora – Inkkari S.K.			VirRat	113,5p.	56,75%
9. Niina Rajala – Rio Fantastic			JuR	112,5p.	56,25%
10. Annika Ränkimies – Paulan Tähti		Järvi	111,5p.	55,75%
11. Salla Alatalo – Casper C			LehRa	103p.	53,00%

***

Luokka 3, KN-Special
1. Teresa Kulmala – Taikaviitta			VirRat	160p.	64,00%
2. Virve Paavoa – Horner			LehRa	158,5p.	63,40%
3. Sara Tuomala – Atlantis II			LehRa	158p.	63,20%
4. Kaisa Klemola – Animo M			KRS	157p.	62,80%

5. Kiia Puumala – V.V. Konrad			LehRa	152p.	60,80%
6. Kaisa Klemola – Mattilan Falconella		KRS	152p.	60,80%
7. Sindi Kuoppala – Remikker			LehRa	148p.	59,20%
8. Kati Puumala – Sineke			LehRa	146p.	58,40%
9. Sara Ojanperä – Orto				Järvi	147p.	58,80%
10. Milla Nuora – Inkkari S.K.			VirRat	145p.	58,00%
11. Tytti Vihikangas – Casper C			LehRa	140,5p.	56,20%
12. Helena Ala-Äijälä – Lambert			IR	140,5p.	56,20%
13. Eveliina Järvelä – Magic Rainbow		LehRa	140p.	56,00%
14. Helena Ala-Äijälä – Yön Piirto		IR	139,5p.	55,80%
15. Pia-Marika Ojala – Manin Mahti		LehRa	136,5p.	54,60%

***

Luokka 4, HeA:1
1. Kaisa Lampimäki – Peking			LehRa	156,5p.	56,34%

2. Katri Keskinen – Valentino 			LehRa	156,5p.	56,34%
3. Mari Pollari – Hacker			LaRat	141,5p.	54,42%

ESTEKILPAILUHARJOITUKSET 24.11.2012



LK1 ristikko, arv. A.1.0
1. Kiia-Sofia Puumala   Rojusta      LehRa	0vp 
2. Sofianna Peura       Anna Donna   LehRa	4vp
2. Salla Alatalo        Rubins       LehRa	4vp
Heidi Saarimäki         Casper C     LehRa	hyl.

***

LK2 50-60cm arv. 367.2
1. Suvi Alatalo            Mirske                     LehRa	0/0 31,19s
2. Jasmin Jussila          Karipian Midsummer Spirit  LehRa	0/0 31,34s
3. Ellinoora Luokkakallio  Tähtiräiske                LehRa	0/4 30,47s
4. Miia Ylä-Vannesluoma    Karamelas                  AR	0/8 28,02s

***

LK 3 70cm, arv. AM5, junioreiden seuranmestaruus
1. Kiia-Sofia Puumala    V.V.Konrad                 LehRa  0/0 31,59s	 (sm) 
2. Linda Perälampi       Karamelas                  LehRa  0/4 39,78s	 
3. Henrietta Taipale     Fidelia                    LehRa  0 (39,87s)/hyl (sm) 
4. Linda Perälampi       Karipian Midsummer Spirit  LehRa  0 (44,18s)/hyl (sm) 
5. Rosa Hautakangas      Mara                       LehRa  0(44,74s)/hyl

***

LK 4 vapaavalintainen korkeus, arv.367.2
1. Kiia-Sofia Puumala    V.V.Konrad               LehRa	90cm	0vp 36,56s
2. Rosa Hautakangas      Mara                     LehRa	80cm	4vp 39,21s
3. Eveliina Valkeinen    Hemo-Hessu               LehRa	80cm	4vp 42,62s


SEURAKOULUKILPAILUT la 20.10.2012


Luokka 1  Kouluratsastuksen taitokisa taso 1  avoin kilpailu-uraansa 
aloitteleville ratsastajille

1. Sofianna Peura-Anna-Donna	LehRa	31 p
2. Sofia Paavola-Mr Pinoccioo	LehRa	28 p
2. Reetta Lampinen-Tähtiräiske	LehRa	28 p
3. Olivia Vainionpää-Rubins	LehRa	27 p

***

Luokka 2: Muunneltu perusmerkin ratsastuskoe avoin aluetasolla 
starttaamattomille ratsukoille ja nuorille hevosille

1. Suvi Paavola-Mr Pinoccioo	LehRa	89.5 p	63.93 %
2. Eveliina Havinen-Gamma	Järvi	88.5 p	63.21 %

3. Annika Ränkimies-Paulan Tähti Järvi	87 p	62.14 %
4. Sara Ojanperä-Orto		Järvi	83 p	59.29 %
5. Anna Jäppinen-Tähti-Ruusu	LehRa	77.5 p	55.36 %
6. Kati Puumala-Luna Grande	LehRa	80 p	57.14 %

***

Luokka 3: Helppo B K.N.Special junioreiden seuranmestaruusosakilpailu, 
avoin kaikille

1. Henrietta Taipale-Fidelia		LehRa	173 p	69.20 %
2. Tuulia Nelimarkka-Anna-Donna		LehRa	162 p	64.80 %

3. Kiia-Sofia Puumala-V.V.Konrad	LehRa	158 p	63.20 %
4. Eveliina Havinen-Gamma		Järvi	156.5 p	62.60 %
5. Kiia-Sofia Puumala-Sophie		LehRa	150 p	60.00 %
6. Linda Perälampi-Marieth Princess Zara LehRa	137.5 p	55.00  %
7. Aino Kriikkula-Rubins		LehRa	hyl.

***

Luokka 4+5	Helppo B:0 ja A:10, avoin kaikille

1. Kiia-Sofia Puumala-V.V.Konrad (B:0)	LehRa	153 p	63.75 %
2. Kiia-Sofia Puumala-Sophie (B:0)	LehRa	148 p	61.66 %
3. Henrietta Taipale-Fidelia (A:10)	LehRa	150 p	60.00 %

SEURAESTEKILPAILUT la 6.10.2012

Lk 1 Ristikkoluokka, arv. A.1.0

1. Rosa-Marie Ojala         Langdon              LehRa		0vp  
1. Sofia Paavola            Priory Pirouette II  LehRa  	0vp
1. Suvi Paavola             Mr Pinoccioo         LehRa		0vp
1. Annika Haarajärvi        Hopealehdon Emil     Kuurat		0vp	
1. Kiia-Sofia Puumala       Langdon              LehRa		0vp
1. Suvi Paavola             Priory Pirouette II  LehRa		0vp
1. Ellinoora Luokkakallio   Vanilla              LehRa		0vp
1. Eveliina Järvelä         Troja                LehRa		0vp
9. Jemina Rissanen          Ponikujan Hildis     ÄMR		8vp

Lk 2 Vapaavalintainen korkeus 50-70cm, arv. 367.2(A2/A2)

Sijoittuneet:
1. Kiia-Sofia Puumala       Sophie            LehRa	60cm	0/0vp 22,68s
2. Neea Pitkänen            Bööna             LehRa	60cm	0/0vp 25,90s
3. Sara Ojanperä            Orto              Järvi	60cm	0/0vp 29,86s
Seuraavat:
4. Sara Tuomala             Vanilla           LehRa	60cm	0/8vp 34,32s
5. Laura Lampimäki          Peking            LehRa	60cm	4vp 39,42s
6. Anzeelika Aasmäe         Tähti Räiske      LehRa	60cm	4vp 39,44s
7. Aino Kriikkula           Tähti Räiske      LehRa	60cm	4vp 50,72s 
8. Jonna Hernesmaa          Anna Donna        LehRa	60cm	6vp 64,40s
9. Susanna Hernesmaa        Anna Donna        LehRa	60cm	7vp 68,92s

Lk 3 Vapaavalintainen korkeus 80cm->, arv. 367.2(A2/A2)

Sijoittuneet:
1. Kiia-Sofia Puumala       V.V.Konrad        LehRa	80cm	0/0vp 20,88s
2. Kiia-Sofia Puumala       V.V.Konrad        LehRa	90cm	0/0vp 23,48s
3. Henrietta Taipale        Fidelia           LehRa	80cm	0/0vp 24,06s
4. Miia Mörönen             Katthöls Goliat   AR	90cm	4vp 36,88s
Seuraavat:
5. Krista Keski-Heikkilä    Argento           AR	90cm	4vp 37,34s
6. Miia Mörönen             Katthöls Goliat   AR	80cm	4vp 39,35s
7. Laura Lampimäki          Peking            LehRa	80cm	4vp 39,43s
8. Eveliina Valkeinen       Hemo-Hessu        LehRa	80cm	4vp 42,18s
9. Eveliina Valkeinen       Hemo-Hessu        LehRa	90cm	4vp 43,08s
10. Henrietta Taipale       Fidelia           LehRa	90cm	4vp 43,43s
11. Krista Keski-Heikkilä   Argento           AR	80cm	4vp 50,74s
12. Sara Tuomala            Atlantis II       LehRa	100cm	4vp 58,72s
13. Sara Tuomala            Atlantis II       LehRa	110cm	hyl.

SEURAKOUlUKILPAILUT pe 2.12.2011

Luokka 1a harrasteluokan kouluohjelma, avoin aloitteleville ratsastajille

1. Neea Pitkänen-Casper C          LehRa   97.5 p  60.9%
2. Nelma Isoaho-Tähtiräiske        LehRa   97 p    60.6%

3. Sara Ristimäki-Rubins           PopRa   96 p    60.0%
4. Salla Alatalo-Tähtiräiske       LehRa   95 p    59.4%
5. Anniina Valkeinen-Rubins        LehRa   89 p    55.6%	 
Aino Kriikkula- Casper C           LehRa   hyl.
	
***

Luokka 1b harrasteluokan kouluohjelma, avoin aloitteleville ratsukoille

1.  Sara Tuomala-Atlantis          LehRa   109 p   68.1%	
2.  Henrietta Taipale-Vanilla IV   LehRa   94.5 p  59.1%

***

Luokka 2a B-merkin koulukoe, avoin LehRan junioreiden mestaruuteen 
osallistuville

1.   Sara Tuomala-Moskiito         LehRa   151.5 p  65.9%
2.   Julia Autio-Loppaus           LehRa   147 p    63.9%

3.   Henrietta Taipale-Fidelia     LehRa   147 p    63.9%
4.   Sindi Kuoppala-Capri		LehRa   133 p    57.8%



SEURAESTEKILPAILUT la 19.11.2011

Luokka 1  Ristikkoluokka  A.1.0, avoin alotteleville  ratsukoille.
 Taluttaja/avustaja sallittu

1. Vilma Levijoki - Jasmin                LehRa   0vp
1. Sara Ojanperä - Rovalds Zoyr           LapRat  0vp
1. Sara Tuomala - Vanilla                 LehRa   0vp
1. Riina Autio  -Loppaus                  LehRa   0vp

5. Susanna Hernesmaa - Jasmin             LehRa   4vp
 Veera Levijoki-Anna - Donna              LehRa   hyl.
 Pia-Marika Ojala-Pikku - Oiva            LehRa   hyl.

***

Luokka II   50-60cm, arv. 367.2 (A2/A2), avoin kaikille

1. Neea Pitkänen - Mirske                  LehRa  0/0-16.91
2. Anzeelika Aasmäe - Casper C             LehRa  0/0-19.66
3. Riina Vainionpää - Silent Memory        E-Pur  0/4-17.72

4. Pia-Marika Ojala - Pikku-Oiva           LehRa  0/4-20.64
5. Sara Ojanperä - Rovalds Zoyr            LapRat 0/7-35.73
6. Sara Ristimäki -Rubins                  PopRa  0/8-44.07
7. Annika Haarajärvi – Fyrry               KUURAT 4-41.90
8. Sara Tuomala - Vanilla                  LehRa  4-48.90
9. Jonna Hernesmaa - Tähtiräiske           LehRa  4-56.65
10. Suvi Alatalo - Rubins                  LehRa  8-49.25
Salla Alatalo-Anna - Donna                 LehRa  hyl.

***

Luokka III    arv AM5  a) Vapaavalintainen korkeus 70 cm:stä 
alkaen, korotukset 10cm:n välein,
 avoin juniorimestaruudesta  kilpaileville ratsukoille

1. Sara Tuomala - Moskiito           100 cm  LehRa  0/0-30.36
2. Henrietta Taipale - Casper C      70 cm   LehRa  0/0-32.48

3. Sindi Kuoppala - Remikker         70 cm   LehRa  0/4-38.42
4. Kiia Puumala - V.V.Konrad         70 cm   LehRa  4-35.59
5. Julia Autio - Loppaus             70 cm   LehRa  4-55.80
Linda-Lotta Kari - Marshland Master  70 cm   LehRa  hyl.

***

LUOKKA 4) Vapaavalintainen korkeus 70  cm:stä alkaen, 
korotukset 10 cm:n välein. 367.2 (A2/A2), avoin kaikille

1. Kiia Puumala - V.V.Konrad         80 cm   LehRa   0/0-24.28
2. Miia Mörönen - Katthöls Goliat    70 cm   AR      0/0-27.83
3. Riina Vainonpää - Pikku-Jätkä     90 cm   E-Pur   0/4-43.49

4. Miia Mörönen - Katthöls Goliat    80 cm   AR      4-43.71
5. Pia-Marika Ojala - Lambert        80 cm   LehRa   4-51.92
6. Riina Vainonpää - Pikku-Jätkä     80 cm   E-Pur   4-63.25	
7. Pia-Marika Ojala - Lambert        90 cm   LehRa   8-52.20
Milla Hakala - Carlos Ligero         70 cm   AR      hyl.
Milla Hakala - Carlos Ligero         80 cm   AR      hyl.

HARJOITUSESTEKILPAILUT la 24.9.2011

Luokka 1. Puomi-/ristikkoluokka arv. A.1.0

1. Netta Puumala -  V.V. Konrad   LehRa  0vp
1. Riina Autio  - Loppaus         LehRa  0vp
1. Suvi Paavola – Justiina        LehRa  0vp

***

Luokka 2.  40 – 60 cm arv. 367.2.

1. Linda-Lotta Kari – Marshand Master  (50cm)  LehRa   0/0   24.46
2. Henrietta Taipale – Casper C        (60cm)  LehRa   0/0   26.33
3. Johanna Kujala – Medoc`s Memory     (60cm)  LapRat  0/0   28.18

4. Virpi Mäki-Opas – Karamelas         (60cm)  LehRa   0/0   31.11
5. Neea Pitkänen – Mirske              (50cm)  LehRa   0/0   33.65
6. Virpi Mäki-Opas – Mikonmajan Arvid  (40cm)  LehRa   4vp   53.88
7. Linda-Lotta Kari – Marshand Master  (60cm)  LehRa   4vp   54.66
8. Jonna Hernesmaa – Rubins            (40cm)  LehRa   4vp   71.97
9. Sindi Kuoppala – Tähti-Räiske       (60cm)  LehRa   8vp   74.41
10. Susanna Hernesmaa – Anna Donna     (40cm)  LehRa   14vp  116.00
11. Sara Ristimäki – Rubins            (50cm)  PopRa   hyl.

***

Luokka 3. 70 – 90 cm arv. 367.2.

1. Kiia Puumala – V.V. Konrad          (70cm)  LehRa   0/0   22.89
2. Kaisa Klemola – Animo M             (70cm)  LapRat  0/0   23.85
3. Kati Puumala – Sineke               (80cm)  LehRa   0/0   27.70

4. Virpi Mäki-Opas – Cruis King Z      (80cm)  LehRa   0/0   30.15
5. Virpi Mäki-Opas – Cruis King Z      (90cm)  LehRa   0/0   32.92
6. Pia-Marika Ojala – Lambert          (90cm)  LehRa   4vp   51.77
7. Pia-Marika Ojala – Lambert          (80cm)  LehRa   4vp   55.91
8. Kati Puumala – Sineke               (90cm)  LehRa   8vp   50.53
9. Kaisa Klemola – Animo M             (80cm)  LapRat  8vp   63,05
10. Virpi Mäki-Opas – Karamelas        (70cm)  LehRa   8vp   71,33




lehra myös fb:ssaPysy ajantasalla: Lehtimäen Ratsastajat facebook-ryhmmä

© Lehtimäen Ratsastajat 2008-2016


Webdesign © Valokuvaus Tuulia N 2016 - www.tuulian.net